For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 31"w x 38.5"d
A slipcover chair with a wooden base in ash wood and French design is a harmonious blend of comfort, style, and timeless elegance. Graceful and refined, which is evident in it's curvaceous, high-backed silhouette and attention to detail.Read More
Finish Options: Standard Upholstery Finishes and Fair Shield Finishes
Materials: Ash
Standard Seat: Blendown
Standard Back: Blendown
Back Construction: Loose Pillow Back
Spring Construction: Sinuous Seating
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 31 |
| Depth (in.) | 38.5 |
| Height (in.) | 41 |
| Collection | Washable Slipcovers |
| Material | Fabric |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Arm Height (in.) | 23.5 |
| Made In | Vietnam |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Product Weight (lbs.) | 56 |
| Chair Features | Upholstered |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 24" |
| Inside Seat Depth | 21" |
| Inside Back Height | 19.5" |
| Fabric Base Yardage | 10.75 |