For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40.5"h x 28"w x 28"d
The Fairfield® Customizable Granger Occasional Chair features a sophisticated design with plush cushioning for added comfort. Its customizable upholstery options allow you to tailor the chair to your specific decor, making it a stylish and adaptable addition to any living space.Read More
Finish options: Standard Upholstery Finishes and FairShield+ Finishes
Nailhead options: Yes
Nailhead application: Base
Fabric base yardage: 2.75
Standard seat: High Resiliency 40
Standard back: High Resiliency 20
Seat construction: Tight Seat
Back construction: Tight Back
Spring construction: Arched springs
Country of origin: China
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 28 |
| Depth (in.) | 28 |
| Height (in.) | 40.5 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Arm Height (in.) | 28.5 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Product Weight (lbs.) | 35 |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
| Customizable Features Upholstered Seating | Finish, Upholstery, Trim |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 23.50" |
| Inside Seat Depth | 20" |
| Inside Back Height | 20" |