For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37.5"h x 22.5"w x 24.5"d
The Fairfield® Customizable Gimlet Counter Stool features a sleek, contemporary design with options to customize the upholstery and finish. Its clean lines and comfortable seating make it a versatile and stylish choice for any counter or bar area.Read More
Features a memory swivel seat
Finish options: Standard Upholstery Finishes and FairShield+ Finishes
Nailhead options: Yes
Nailhead application: Around base, outside back
Fabric base yardage: 2.25
Standard seat: High Resiliency 40
Standard back: High Resilency 30
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring construction: Arched springs
*Price may vary according to customized selections. Stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 22.5 |
| Depth (in.) | 24.5 |
| Height (in.) | 37.5 |
| Collection | Gimlet |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 26 |
| Stool Type | Counter Stools |
| Made In | China |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Swivel Motion | Yes |
| Wood Finish Species | Beech |
| Product Weight (lbs.) | 34 |
| Stool Back Type | Full Back |
| Stool Features | Nailhead Trim, Armless, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Finish, Trim, Upholstery |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 20.25" |
| Inside Seat Depth | 19.75" |
| Inside Back Height | 11.25" |