For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36.5"h x 19.5"w x 27"d
This Concave Short Back Sack Chair is a personalized choice for your dining space. With its sleek design and customizable features, it adds charm. The well-crafted chair ensures both style and comfort, becoming a unique and chic accent that enhances the overall aesthetic of your dining area.Read More
Short back armless stack chair
Materials: Rubberwood Solids
Nailhead Application: Base
Seat Construction: Tight Seat
Back Construction: Tight Back
Spring Construction: Sinuous Seating
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Fabric Base Yardage: 2.75
Nailhead Options: Yes
Finish Options: Standard Upholstery Finishes and FairShield+ Finishes
Country of Origin: USA
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 22 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 36.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Entree Dining |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Frame Material | Wood |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Armless, Upholstered, Stackable |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.50" |
| Inside Seat Depth | 19" |
| Inside Back Height | 17" |