For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 64"h x 66.13"w x 92.63"d
Straight lines make a modern geometric statement for the Stratum panel bed. An exposed wood frame in the Mist finish wraps around inset upholstered panels in the headboard and footboard. A deep fold in the headboard offers an elevated design aesthetic with an understated glamour.Read More
Upholstered headboard with padded headrest and upholstered footboard and side rails
Exposed wood feet in Mist finish
Standard with five wood slats with adjustable center support legs
Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails
Also available in California King and King size
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Bed Type | Panel |
| Material | Fabric, Wood |
| Width (in.) | 66.13 |
| Depth (in.) | 92.63 |
| Height (in.) | 64 |
| Design Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Series | Bernhardt |
| Color/Finish Name | Gray/Mist |
| Collection | Stratum |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Upholstered | Yes |
| Footboard Model Number | 325FR04 |
| Upholstery Material | Chenille |
| Headboard Model Number | 325H0 |
Additional Dimensions | |
| Interior Bed Width | 62" |
| Interior Bed Depth | 82" |
| Floor to Top of Slat | 6.25" |
| Top of Slat to Top of Side Rail | 8.5" |