For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 64"h x 82.13"w x 92.63"d
Straight lines make a modern geometric statement for the Stratum panel bed. An exposed wood frame in the Mist finish wraps around inset upholstered panels in the headboard and footboard. A deep fold in the headboard offers an elevated design aesthetic with an understated glamour.Read More
Upholstered headboard with padded headrest and upholstered footboard and side rails
Exposed wood feet in Mist finish
Slat support system
Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails
Also available in Queen and California King size
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Bed Type | Panel |
| Material | Fabric, Wood |
| Width (in.) | 82.13 |
| Depth (in.) | 92.63 |
| Height (in.) | 64 |
| Design Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Color/Finish Name | Gra-Mist |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Collection | Stratum |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Wood Finish Species | Ash |
| Upholstered | Yes |
| Footboard Model Number | 325FR06 |
| Upholstery Material | Chenille |
| Headboard Model Number | 325H06 |
| Bed Features | Tufted |
Other Dimensions | |
| Interior Bed Width | 78" |
| Footboard Height | 82" |
| Footboard Height | 24" |
| Floor to Top of Slat | 6.25" |
| Top of Slat to Top of Side Rail | 8.5" |