For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 55.75"h x 69.75"w x 93.75"d
The Stratum panel bed is fully upholstered with a modernist frame and slightly angled headboard. The sleek lines provide deep comfort set upon exposed wood feet in the mist finish.Read More
Angled, upholstered headboard and upholstered side rails and footboard
Exposed wood feet in Mist finish
Standard with five wood slats with adjustable center support legs
Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, White |
| Bed Type | Panel |
| Material | Fabric, Wood |
| Width (in.) | 69.75 |
| Depth (in.) | 93.75 |
| Height (in.) | 55.75 |
| Design Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Series | Bernhardt |
| Color/Finish Name | Mist/White |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Product Weight (lbs.) | 162.8 |
| Collection | Stratum |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Wood Finish Species | Ash |
| Upholstered | Yes |
| Footboard Model Number | 325FR01 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Headboard Model Number | 325H01 |
Other Dimensions | |
| Interior Bed Width | 62" |
| Interior Bed Depth | 82" |
| Footboard Height | 12.5" |
| Floor to Top of Slat | 4" |
| Top of Slat to Top of Side Rail | 8.63" |