For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 60"h x 66"w x 86"d
The Classic Fall in Love Queen Panel Bed is a masterpiece of elegance and sophistication. Its softly curved headboard is upholstered with a sumptuous material that creates a cozy and inviting atmosphere.Read More
Headboard with upholstered lower panel
Metal trim in whisper of gold
Plinth base
Fabric: 9163 74CC
Reeded upper headboard panel, footboard and side rails finished in matte pearl
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Bed Type | Panel |
| Material | Fabric, Metal Trim |
| Width (in.) | 66 |
| Depth (in.) | 86 |
| Height (in.) | 60 |
| Bed Size | Queen |
| Series | Caracole Classic |
| Collection | Fall In Love |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Bed Base Type | Foundation Required |
| Foundation Needed | Yes |
| Upholstered | Yes |
| Shipping Width (in.) | 86.2 |
| Shipping Depth (in.) | 8.4 |
| Shipping Height (in.) | 17.9 |
| Bed Features | Adjustable Base Compatible |
Additional Dimension | |
| Mattress Opening | 62" x 82” |
| Floor to top of slat (upper position) | 11.25" |
| Floor to top of slat (lower position) | 7.5" |
| Plinth base height | 3” |
| Floor to top of side rail | 14” |