For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 58"h x 82"w x 86"d
Dressed in a soft chenille fabric, this shelter-style king bed brings an air of effortless elegance and enveloping comfort. Its simple, geometric form and soothing neutral hue blends beautifully with classic or modern design aesthetics.Read More
Shown in Fabric: 2965 88CC
Upholstered headboard, footboard and siderail
Decorative buttons on footboard, brushed stainless
Plinth base in almost black
Heaboard finished on back side allowing the bed to float in the room
Can accommodate an adjustable bed frame
Does not require a box spring or other mattress support
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Bed Type | Panel |
| Material | Fabric, Metal |
| Width (in.) | 82 |
| Depth (in.) | 86 |
| Height (in.) | 58 |
| Design Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Performance Fabric | Yes |
| Collection | Shelter Me |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Bed Base Type | Slatted |
| Foundation Needed | No |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Chenille |
Additional Dimension | |
| Mattress Opening | 78" x 82” |
| Floor to top of slat | 10" |
| Floor to top of slat | 7" |
| Floor to top of side rail | 11.5” |
| Floor to top of Footboard | 30” |