For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 42"w x 40"d
Our bestselling Cornerstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire.Read More
All Cornerstone frames, which are listed as LTD7600, come in a standard depth of 36", 38", or 40". You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles.
Material: Select hardwoods
Back Fill: Fiberdown
Seat Type: Loose
Seat Fill: Spring down medium
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 42 |
| Depth (in.) | 40 |
| Height (in.) | 38 |
| Collection | Cornerstone |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Arm Height (in.) | 26.5 |
| Assembly Required | Yes |
| Customizable | Yes |
| Product Weight (lbs.) | 95 |
| Shipping Depth (in.) | 45 |
| Shipping Width (in.) | 45 |
| Shipping Height (in.) | 42 |
| Chair Features | Upholstered |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Additional Information | |
| Outside Width | Minimum: 37" Maximum: 41" |
| Outside Depth | Minimum: 36" Maximum: 40" |
| Seat Depth | 20/22/24" |
Inside Dimensions | |
| Width | 23/26" |
| Depth | 20/22/24" |
| Height | 17" |