For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 64.25"h x 87.5"w x 90"d
The Calore Panel Bed combines luxurious comfort with design. Featuring sturdy metal legs, this bed offers durability. The fully upholstered headboard and frame provide a soft, elegant feel, making it the perfect centerpiece for any sophisticated bedroom. Customizable fabric options allow you to tailor the look to your personal style.Read More
Material: Upholstery, metal
Button tufting available
Bed slats provided by Century
COM: 13.50 yards
Leather: 215 square feet
*Price may vary according to customized selections. Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Bed Type | Panel |
| Material | Variety of Materials Available |
| Width (in.) | 87.5 |
| Depth (in.) | 90 |
| Height (in.) | 64.25 |
| Bed Size | King |
| Collection Code | C89 |
| Color/Finish Name | Available in a Varienty of Colors |
| Customizable | Yes |
| Product Weight (lbs.) | 204 |
| Collection | Calore |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Bed Base Type | Slatted |
| Upholstered | Yes |
| Customizabl Features Beds | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Footboard | 19" |
| Bottom of Rail to Floor | 7.75" |
| Top of Rail to Floor | 17.75" |