For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37"h x 21"w x 23.25"d
The Dain side chair is a sleek, transitional dining chair designed for tailored elegance and everyday comfort. With a tight seat and back, it offers a crisp silhouette that suits both formal and casual dining settings.Read More
Seat Type: Tight
CertiPUR-US® Program
Rainforest Alliance Certified
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 23 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 21 |
| Depth (in.) | 23.25 |
| Height (in.) | 37 |
| Collection | Dain |
| Shipping Depth (in.) | 28 |
| Shipping Width (in.) | 25 |
| Shipping Height (in.) | 41 |
| Series | Century Chair |
| Material | Variety of Materials Available |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Depth (in.) | 18 |
| Seat Height (in.) | 18.25 |
| Customizable Features Chairs | Finish, Upholstery |
| Frame Material | Wood |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Frame Color | Available in a Variety of Colors |
| Chair Features | Upholstered |
Additional Information | |
| Inside Width | 17.5" |
| Inside Depth | 18" |
| Inside Height | 18.75" |
| Leather | 13 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 1 yrd |