For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42.5"h x 23"w x 27.75"d
The Hollister dining side chair offers a tailored silhouette with customizable back profiles, making it a versatile anchor for formal dining rooms or styled vignettes. Available skirted or with exposed wood legs, it reflects Century’s commitment to bench-made craftsmanship and personal expression.Read More
Straight back
Exposed wood with straight top
Back and Seat Type: Tight
Rainforest Alliance Certified
CertiPUR-US® Program Certified
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 29 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 23 |
| Depth (in.) | 27.75 |
| Height (in.) | 42.5 |
| Collection | Hollister |
| Shipping Depth (in.) | 29.5 |
| Shipping Width (in.) | 36.5 |
| Shipping Height (in.) | 49.5 |
| Series | Century Chair |
| Material | Variety of Materials Available |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Depth (in.) | 19.5 |
| Seat Height (in.) | 20.25 |
| Customizable Features Chairs | Finish, Upholstery |
| Frame Material | Wood |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Frame Color | Available in a Variety of Colors |
| Chair Features | Upholstered |
Additional Information | |
| Inside Width | 23" |
| Inside Depth | 19.5" |
| Inside Height | 22.25" |
| Leather | 40 sq.ft. |
| C.O.M. | 2.75 yrd |