For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
The elegant columnar body of the Colevile Table Lamp is covered in asymmetrical pieces of natural horn inlay that have been hand cut and painstakingly applied. Designed by Pam Bailey and Christina Pomroy, they chose a shinier type of horn in order to give this tan lamp a heavy dose of sheen.Read More
The Colevile is topped with an oatmeal linen shade that is fastened with a brass finial.
Materials: Horn/Brass/Engineered Wood
Watts per socket/item: 150/150
Suggested bulb type: A Standard
Light direction: Ambient
Cord: 6' Clear silver
Switch: 3-Way turn knob
Shade detail: Beige Linen
Finial shape: Cylinder
Number of Boxes: 2
Currey & Company is a wholesale manufacturer of distinctive home furnishings, including lighting, furniture and accent pieces. Our reputation for innovative furnishings spans the residential, contract and hospitality spaces, and Currey products are found in interiors around the world.
Our vision, to create distinctive home furnishings, has never wavered. Our mission, to serve our customers, owners and employees in an exemplary manner while nurturing a culture that encourages all to flourish, has remained steadfast for 30 years.
*Table lamp only, all other products are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Material | Variety of Materials Available |
| Color | Brown |
| Voltage | 120 |
| Color/Finish Name | Natural |
| Collection | Colevile |
| Product Weight (lbs.) | 10 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Outdoor Approved | No |
| Base Material | Variety of Materials |
| Ul Cul Listed | Yes |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Natural |
| 3 Way Switch | Yes |
| Location Rating | Dry Locations |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Beige |
| Shade Shape | Drum |
| Adjustable Height | No |
| Dimmable | No |
| Power Source | Corded |
| Bulb Included | No |
Dimensions: | |
| Overall: | 30.25"h x 17"dia. |
| Body: | 18"h x 5"dia. |
| Neck: | .5" |
| Harp: | 9.5" |
| Shade Dimensions: | 11" x 17" x 17" |