For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Though the profile of the Faux Birch Table Lamp looks as if it could have been sawed from a tree trunk, it is an artisanal creation made of concrete The illusion of wood comes from the hand-painted finish in a mix of birch white and gray hues.Read More
Finish: Gray, White
Materials: Cement
Light Source: Bulb
Light Direction: Ambient
*Lamp only, all other products are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 29.5 |
| Depth (in.) | 18 |
| Material | Ceramic |
| Color | White, Gray |
| Voltage | 120 |
| Collection Code | 6000 |
| Color/Finish Name | Gray/White |
| Lamp Type | Table Lamp |
| Collection | Faux Birch |
| Product Weight (lbs.) | 20 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Cord Length (Ft) | 6 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Cement |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Gray/White |
| Switch Type | 3-Way Push-Thru Socket |
| 3 Way Switch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Beige |
| Power Source | Corded |
Other Dimensions | |
| Lamp Body | 17"H x 7" |
| Shade Top | 18" |
| Shade Bottom | 18" |
| Shade Height | 11" |