For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
In the tried-and-true tradition of radiant mercury glass, our Lucent Blue Table Lamp shines as few materials can. The rotund body is made of luminous blue plated glass effervesces when light wafts from under the off-white shantung shade, held in place by hardware and a round finial in a polished nickel finish.Read More
This is one of our products that illustrates the skill of our glassblowers and finishers.
Watts per Socket/Item: 150/150
Light Source: Bulb
Suggested Bulb Type: A Standard
Cord: 6' clear
Switch: 3-way turn knob
Shade Detail: Off-white shantung
Finial Shape: Ball
Currey & Company is a wholesale manufacturer of distinctive home furnishings, including lighting, furniture and accent pieces. Our reputation for innovative furnishings spans the residential, contract and hospitality spaces, and Currey products are found in interiors around the world.
Our vision, to create distinctive home furnishings, has never wavered.
Our mission, to serve our customers, owners and employees in an exemplary manner while nurturing a culture that encourages all to flourish, has remained steadfast for 30 years.
*Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 21.8 |
| Width (in.) | 12 |
| Material | Fabric, Glass |
| Color | Blue, White |
| Voltage | 120 |
| Color/Finish Name | Blue/Off-White |
| Length (in.) | 18 |
| Collection | Lucent |
| Product Weight (lbs.) | 12 |
| Cord Length (Ft) | 6 |
| Maximum Bulb Wattage | 150 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Glass |
| Ul Cul Listed | Yes |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Blue |
| Location Rating | Dry Locations |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Off-White |
| Shade Shape | Drum |
| Fabric Color | Off-White |
| Adjustable Height | No |
| Dimmable | No |
| Power Source | Corded |
| Integrated Leds | No |
| Bulb Included | No |
| Wattage | 150 |
Dimensions: | |
| Body: | 9.5"h x 11.25"d |
| Neck: | 2" |
| Harp: | 8.5" |
| Shade Dimensions: | 10" x 18/12" x 18/12" |