For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
The mouth-blown glass body of the Lupo Aqua Table Lamp is awash in aqua and blue shades. The body sits atop an optic crystal base that complements the polished nickel hardware and the off-white shantung shade on the blue lamp. Our artisans have captured ethereal beauty with their finishing and glazing skills.Read More
We also offer the glass lamp in gray.
Watts per Socket/Item: 150/150
Suggested Bulb Type: A Standard
Cord: 6' Silver
Switch: 3-way turn knob
Shade Detail: Off-white shantung
Finial Shape: Ball
Currey & Company is a wholesale manufacturer of distinctive home furnishings, including lighting, furniture and accent pieces. Our reputation for innovative furnishings spans the residential, contract and hospitality spaces, and Currey products are found in interiors around the world.
Our vision, to create distinctive home furnishings, has never wavered.
Our mission, to serve our customers, owners and employees in an exemplary manner while nurturing a culture that encourages all to flourish, has remained steadfast for 30 years.
*Table lamp only, all other products are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 30.5 |
| Width (in.) | 16 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Color | Blue, White |
| Voltage | 120 |
| Color/Finish Name | Blue/Off-White |
| Length (in.) | 16 |
| Collection | Lupo |
| Product Weight (lbs.) | 10 |
| Cord Length (Ft) | 8 |
| Maximum Bulb Wattage | 150 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Optic Crystal |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Clear |
| Switch Type | Pull Chain |
| Location Rating | Dry Locations |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Off-White |
| Shade Shape | Drum |
| Fabric Color | Off-White |
| Adjustable Height | No |
| Dimmable | No |
| Power Source | Corded |
| Integrated Leds | No |
| Bulb Included | No |
| Wattage | 150 |
Dimensions: | |
| Body: | 16"h x 7.5"dia. |
| Neck: | 2" |
| Harp: | 9" |
| Shade Dimensions: | 11" x 16" x 16" |
| Base Dimensions: | 1.5"h x 6"dia. |