For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
The Pinegrove Table Lamp has a black wrought iron column that extends between a spreading pinecone accent in an antique brass finish and a stacked base in brass and black granite. The beige poplin shade on the dark gray lamp is fastened by a finial in an antique brass finish.Read More
Materials: Wrought Iron/Brass/Black Granite
Watts per Socket/Item: 100/100
Suggested Bulb Type: A Standard
Light Direction: Ambient
Cord: 8' Gold
Switch: Cord switch
Shade Detail: Beige poplin
Finial Shape: Cylinder
Currey & Company is a wholesale manufacturer of distinctive home furnishings, including lighting, furniture and accent pieces. Our reputation for innovative furnishings spans the residential, contract and hospitality spaces, and Currey products are found in interiors around the world.
Our vision, to create distinctive home furnishings, has never wavered.
Our mission, to serve our customers, owners and employees in an exemplary manner while nurturing a culture that encourages all to flourish, has remained steadfast for 30 years.
*Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 30 |
| Width (in.) | 11 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Color | Beige, Black, Gold |
| Voltage | 120 |
| Color/Finish Name | Antique Brass/Beige/Black |
| Length (in.) | 11 |
| Collection | Pinegrove |
| Product Weight (lbs.) | 7 |
| Cord Length (Ft) | 8 |
| Maximum Bulb Wattage | 100 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Granite |
| Ul Cul Listed | Yes |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Black |
| Location Rating | Dry Locations |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Beige |
| Shade Shape | Drum |
| Fabric Color | Beige |
| Adjustable Height | No |
| Dimmable | No |
| Power Source | Corded |
| Integrated Leds | No |
| Bulb Included | No |
| Wattage | 100 |
Dimensions: | |
| Base Dimensions: | 1.25"h x 5"w x 5"d |
| Body: | 19.25"h x 4"dia. |
| Neck: | 2" |
| Harp: | 6" |
| Shade Dimensions: | 7" x 11" x 11" |