For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
The Roark Table Lamp is made of ceramic to imitate the shape of a stalk of bamboo. The matte black finish on the column anchors the lamp, which glints when light strikes the antique brass hardware and base. The black lamp is topped with gold shantung shade that echoes the tones in the metal.Read More
Materials: Ceramic/Metal
Watts per Socket/Item: 150/150
Suggested Bulb Type: A Standard
Light Direction: Ambient
Cord: 8' Silver
Switch: 3-way turn knob
Shade Detail: Gold shantung
Finial Shape: Ball
Currey & Company is a wholesale manufacturer of distinctive home furnishings, including lighting, furniture and accent pieces. Our reputation for innovative furnishings spans the residential, contract and hospitality spaces, and Currey products are found in interiors around the world.
Our vision, to create distinctive home furnishings, has never wavered.
Our mission, to serve our customers, owners and employees in an exemplary manner while nurturing a culture that encourages all to flourish, has remained steadfast for 30 years.
*Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 31.3 |
| Width (in.) | 17 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Color | Beige, Black |
| Voltage | 120 |
| Color/Finish Name | Beige/Matte Black |
| Length (in.) | 17 |
| Collection | Roark |
| Product Weight (lbs.) | 9 |
| Cord Length (Ft) | 8 |
| Maximum Bulb Wattage | 150 |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Metal |
| Ul Cul Listed | Yes |
| Shade Material | Fabric |
| Base Color | Antique Brass |
| Location Rating | Dry Locations |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Beige |
| Shade Shape | Drum |
| Fabric Color | Beige |
| Adjustable Height | No |
| Dimmable | No |
| Power Source | Corded |
| Integrated Leds | No |
| Bulb Included | No |
| Wattage | 150 |
Dimensions: | |
| Base Dimensions: | 1"h x 6"dia. |
| Body: | 18"h x 5"dia. |
| Neck: | 1.25" |
| Harp: | 9.5" |
| Shade Dimensions: | 10.5" x 17" x 17" |