For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
The Traipse Bronze Cordless Table Lamp is a black lamp that has a way of getting around. The metal lamp in an oil-rubbed bronze finish is petite in size, and its base holds the on/off switch.Read More
The matching metal shade has a diffuser on the bottom. To recharge, simply place the lamp on its separate charging pad.
Finish: Bronze
Materials: Metal
Light Source: LED Bulb
Light Direction: Upward and Downward
*Lamp only, all other products are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see the local dealer for the actual finish.
General Specs | |
| Height (in.) | 18 |
| Depth (in.) | 5.5 |
| Material | Metal |
| Color | Bronze |
| Voltage | 120 |
| Collection Code | 6700 |
| Color/Finish Name | Bronze |
| Lamp Type | Table Lamp |
| Collection | Traipse |
| Product Weight (lbs.) | 3 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Base Color | Bronze |
| Switch Type | Touch |
| 3 Way Switch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Shade Color | Black |
| Power Source | Battery Operated |
Other Dimensions | |
| Lamp Base | 18"H x 5.5 |
| Lamp Body | 5.25"H x 4" |
| Shade Bottom | 5.5" |
| Shade Height | 4" |
| Charging Base | 0.25"H x 4.75" |