For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 45.5"h x 19.5"w x 23"d
It offers a perfect blend of elegance and functionality, making it an ideal choice for any sophisticated setting. With its sturdy construction, and tailored upholstery options, this bar stool enhances comfort and allows you to personalize it to match your unique decor style.Read More
Materials: Maple solids
Nailhead Options: Yes
Nailhead Application: Around base, outside back, inside back
Fabric Base Yardage: 2.75
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Seat and Back Construction: Tight
Spring Construction: Arched Springs
Finish Options: Standard upholstery finishes and fair shield finishes
*Price may vary according to customized selections. Stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 23 |
| Height (in.) | 45.5 |
| Collection | Clark |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 30 |
| Stool Type | Bar Stools |
| Made In | USA |
| Made In The USA | Yes |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Number Included Items | 1 |
| Wood Finish Species | Maple |
| Product Weight (lbs.) | 23 |
| Stool Back Type | Full Back |
| Stool Features | Armless, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Finish, Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Inside Seat Depth | 16" |
| Inside Back Height | 15.5" |