For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 23"w x 27"d
The Fairfield® customizable empire tall button back arm chair showcases classic sophistication with its tall, button-tufted back and refined silhouette. Designed for elegance and comfort, it’s ideal for formal dining or living spaces and customizable in fabric and finish options.Read More
Standard Seat: High resiliency 40
Standard Back: High resiliency 20
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
COM: 3.50 yards
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 25 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 23 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 38 |
| Made In | USA |
| Collection | Empire |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Series | Entree Dining |
| Made In The USA | Yes |
| Collection Code | 1244 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery, Finish |
| Dining Chair Type | Arm Chair |
| Chair Features | Upholstered |
Additional Dimension | |
| Inside Seat Width | 19" |
| Inside Seat Depth | 19" |
| Inside Back Height: | 18" |