For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37.5"h x 19.5"w x 27"d
Featuring this dining chair that can suit your taste and style perfectly? If so, you need this dining chair! This chair can be customized to your liking. You can choose from a variety of colors, patterns and fabrics to create your own unique chair.Read More
Upholstered back and seat
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
Standard seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Finish: Mica
Finish Options: Not Available
Nailhead Options: Yes
Nailhead Application: Base
Fabric Base Yardage: 2.75
It is recommended that the Entree Dining Stack Chair is not stacked more that three high. As with any stack chair, please exercise care when stacking chairs to prevent damage to the covering and to the wooden legs.
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 22 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 37.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Entree Dining |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered, Armless, Stackable |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Inside Seat Depth | 19" |
| Inside Back Height | 17.5" |