For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40.5"h x 19.5"w x 27"d
Elegant and eye-catching, the stunning concave tall back armless stack dining chair by Entree Dining collection features legs in a tobacco finish with buttons. It is a perfect addition to any space and will elevate the appearance of your room interiors.Read More
Concave tall back armless stack chair
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Nailhead Application: Base
Finish: Tobacco
Finish Options: Not Available
Nailhead Options: Yes
Fabric Base Yardage: 2.75
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 22 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 40.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Entree Dining |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered, Tufted, Armless |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Inside Seat Depth | 19" |
| Inside Back Height | 21" |