For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 19.5"w x 27"d
The Fairfield® Entree Dining Chair features an empire short back with tufted detailing and linen legs. Its compact, elegant design adds a touch of sophistication to dining spaces, while the tufted back enhances comfort and style. The linen legs provide a refined finish, perfect for modern or classic settings.Read More
Finish: Linen
Fabric Base Yardage: 2.75
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 22 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 38 |
| Made In | USA |
| Collection | Entree Dining |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered, Armless, Nailhead Trim, Tufted |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width: | 19.5" |
| Inside Seat Depth: | 19" |
| Inside Back Height: | 18" |