For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 20"w x 22"d
The Fairfield® customizable pull short back counter stool features a sleek, low-profile back with a convenient pull handle for easy movement. Ideal for modern kitchens or casual dining areas, it’s fully customizable in fabric and finish to suit your space.Read More
Standard Seat: High resiliency 40
Standard Back: High resiliency 20
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
COM: 2.25 yards
*Price may vary according to customized selections. Stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 20 |
| Depth (in.) | 22 |
| Height (in.) | 38 |
| Collection | Pull |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 26 |
| Stool Type | Counter Stools |
| Made In | Vietnam |
| Series | Entree Dining |
| Collection Code | 1230 |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Product Weight (lbs.) | 25 |
| Stool Back Type | Low Back |
| Stool Features | Armless, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Finish, Upholstery |
Additional Dimension | |
| Inside Seat Width | 20" |
| Inside Seat Depth | 16" |
| Inside Back Height | 12" |