For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41.5"h x 19.5"w x 22"d
Blending comfort and elegance, this bar stool features a gently curved short back, solid wood frame, upholstered seat with a swivel motion. Its signature pull-back handle adds ease of movement, while customizable finishes and optional nailhead trim offer refined versatility for any space.Read More
Finish Options: Standard upholstery finishes and fairshield+ finishes
Fabric Base Yardage: 2.25
Standard Seat: High resiliency 40
Standard Back: High resiliency 20
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
Also Available in Leather: L-1230-08
*Price may vary according to customized selections. Stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.5 |
| Depth (in.) | 22 |
| Height (in.) | 41.5 |
| Collection | Entree Dining |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 30 |
| Stool Type | Bar Stools |
| Made In | Vietnam |
| Collection Code | 1230 |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Swivel Motion | Yes |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Product Weight (lbs.) | 36 |
| Stool Back Type | Low Back |
| Stool Features | Armless, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Finish, Upholstery, Trim |
Additional Dimensions | |
| Inside Back Height | 11.5" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Inside Seat Depth | 16" |