For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40.5"h x 19.50"w x 27"d
The Entree Dining Tall Back Armless Stack Dining Chair combines design with practicality. With its sleek and tall back, it adds flair to your dining space. The well-crafted chair is stackable, maximizing space efficiency while providing comfort and style for a streamlined dining experience.Read More
It is recommended that the Entree Dining Stack Chair is not stacked more that three high. As with any stack chair, please exercise care when stacking chairs to prevent damage to the covering and to the wooden legs.
Materials: Rubberwood Solids
Finish: Linen
Finish Options: Not Available
Nailhead Options: Yes
Nailhead Application: Base
Fabric Base Yardage: 2.75
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Seat Construction: Tight Seat
Back Construction: Tight Back
Spring Construction: Sinuous Seating
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 22 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.50 |
| Depth (in.) | 27 |
| Height (in.) | 40.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Entree Dining |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Armless, Upholstered, Tufted, Stackable |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.50" |
| Inside Seat Depth | 19" |
| Inside Back Height | 21" |