For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36"h x 19.25"w x 21"d
Impart seating to your dining room with this Nova Side Chair from Fundamentals. This simple yet aesthetic armless chair has rubberwood solid construction and an upholstered back and seat for a refined style.Read More
Seat Construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring Construction: Webbed seating
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Finish: Mica
Nailhead Options: Yes
Nailhead Application: Base, Outside back
Fabric Base Yardage: 1.75
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 30 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.25 |
| Depth (in.) | 21 |
| Height (in.) | 36 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Entree Dining |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Armless, Upholstered |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 19.25" |
| Inside Seat Depth | 16" |
| Inside Back Height | 13.5" |