For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34"h x 23"w x 25"d
The Fairfield® customizable Keira side chair offers timeless elegance with its sleek silhouette and tailored upholstery. Designed for comfort and style, it features customizable finishes and fabrics, allowing you to create a perfect match for any dining or living space.Read More
Standard seat: High resiliency 40
Standard Back: High resiliency 30
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Solid Seat Board
COM: 2.50 yards
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 27 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 23 |
| Depth (in.) | 25 |
| Height (in.) | 34 |
| Made In | USA |
| Collection | Keira |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Beech Solids |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery, Finish |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 22" |
| Inside Seat Depth | 20" |
| Inside Back Height | 16" |