For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42.5"h x 24.5"w x 30"d
Add personalized comfort to your dining space with this customizable arm chair, designed to suit your style preferences. It features supportive seating, a sturdy frame, and quality upholstery options, making it a versatile and refined choice for both everyday meals and special gatherings.Read More
Finish options: Standard upholstery finishes and Fairshield+ finishes
Fabric base yardage: 3.8
Nailhead options: Yes
Nailhead application: Base
Standard seat: High resiliency 40
Standard back: High resilency 30
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring construction: Arched springs
*Price may vary according to customized selections. Arm chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 35 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 24.5 |
| Depth (in.) | 30 |
| Height (in.) | 42.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Lawrence |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Beech |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery, Finish |
| Dining Chair Type | Arm Chair |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 20.5" |
| Inside Seat Depth | 20.5" |
| Inside Back Height | 22" |