For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 35"h x 97"w x 40.25"d
The Francis sofa is a large and luxurious piece with generous proportion, yet the sleek lines and minimal cushions keep it from feeling overstuffed or clunky. The wide track arm and weltless cushions give it a modern yet comfortable look.Read More
Fabric Base Yardage: 18.25
Standard Pillows: (2) 18 x18, (2) 20 x 20
Standard Seat: Blendown
Standard Back: Blendown
Seat Construction: Loose Seat
Back Construction: Loose Pillow Back
Spring Construction: Sinuous Seating
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 40.25 |
| Width (in.) | 97 |
| Height (in.) | 35 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Made In The USA | Yes |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
| Seat Height (in.) | 19.25 |
| Arm Height (in.) | 25.75 |
| Product Weight (lbs.) | 150 |
| Made In | USA |
| Collection | Libby Langdon |
| Back Style | Cushion |
| Seating Capacity | 3 |
| Pillow Back Type | Loose |
| Wood Finish Species | Beech |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included |
| Overall Sofa Width In | 97 |
Additional Dimensions | |
| Inside Back Height | 15.75" |
| Inside Seat Width | 79.75" |
| Inside Seat Depth | 23" |