For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37"h x 86.5"w x 38"d
The Fairfield® Libby Langdon Remy Sofa features a chic design with clean lines and a refined silhouette. It offers customizable upholstery options, allowing you to select the perfect fabric and finish to match your decor. This sofa blends modern elegance with personalized comfort, making it a versatile and stylish choice for any living space.Read More
Finish options: Standard upholstery finishes and FairShield+ finishes
Nailhead options: Yes
Nailhead application: Around Base
Fabric base yardage: 16.50
Standard pillows: (2) 20 x 20
Standard seat: Blendown
Seat construction: Loose Seat
Back construction: Loose Pillow Back
Spring construction: Coiled Springs
Inside back height: 17
Country of origin: USA
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 38 |
| Width (in.) | 86.5 |
| Height (in.) | 37 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Trim, Upholstery |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Arm Height (in.) | 23.5 |
| Product Weight (lbs.) | 130 |
| Collection | Libby Langdon |
| Back Style | Pillow |
| Seating Capacity | 3 |
| Pillow Back Type | Loose |
| Additional Seating Features | Nailhead Trim, Throw Pillows Included |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 77" |
| Inside Seat Depth | 22" |
| Inside Back Height | 17" |