For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37"h x 83"w x 37"d
The Fairfield® customizable Melrose sofa delivers tailored sophistication and comfort with its handcrafted design, customizable cushion fill, and choice of slipcovered or upholstered styles. Available in multiple configurations, fabric options, and leg finishes, it adapts seamlessly to your décor.Read More
Standard Seat: High resiliency 30
Standard Back: High resiliency 30
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Arched springs
COM: 10.25 yards
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 37 |
| Width (in.) | 83 |
| Height (in.) | 37 |
| Material | Fabric |
| Made In The USA | Yes |
| Collection Code | 5000 |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Product Weight (lbs.) | 120 |
| Made In | USA |
| Collection | Melrose |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Back Style | Tight |
| Seating Capacity | 3 |
| Pillow Back Type | Attached |
| Overall Sofa Width In | 83 |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 72" |
| Inside Seat Depth | 23" |
| Inside Back Height | 19" |