For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 45.25"h x 22"w x 25.5"d
The Riley Bar Stool offers a perfect blend of style and comfort. With its sleek design and customizable options, this bar stool can be tailored to match any decor. Ideal for kitchen islands or bar areas, it provides both a chic aesthetic and comfortable seating.Read More
Memory swivel mechanism and a notched opening at the top back edge which provides a convenient holding spot
Materials: Beech solids
Finish Options: Standard Upholstery Finishes and FairShield+ Finishes
Nailhead Application: Inside back
Fabric Base Yardage: 2.00
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Seat Construction: Tight seat
Back Construction: Tight back
Spring Construction: Arched springs
*Price may vary according to customized selections. Bar stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 22 |
| Depth (in.) | 25.5 |
| Height (in.) | 45.25 |
| Collection | Riley |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 31.5 |
| Stool Type | Bar Stools |
| Made In | China |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Swivel Motion | Yes |
| Wood Finish Species | Beech |
| Product Weight (lbs.) | 30 |
| Stool Back Type | Full Back |
| Stool Features | Armless, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Finish, Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 20.5" |
| Inside Seat Depth | 18.5" |
| Inside Back Height | 13.75" |