For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36.5"h x 19.25"w x 21"d
The Fairfield® Customizable Silas Counter Stool features a sleek armless design with mica legs. Its modern aesthetic and customizable options make it an ideal choice for various décors, providing both style and comfort for any counter space.Read More
Nailhead Application: Base, Outside back
Fabric Base Yardage: 1.75
Standard Seat: High Resiliency 40
Standard Back: High Resiliency 20
Seat Construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring Construction: Sinuous seating
*Price may vary according to customized selections. Stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 19.25 |
| Depth (in.) | 21 |
| Height (in.) | 36.5 |
| Collection | Entree Dining |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 23.75 |
| Stool Type | Counter Stools |
| Made In | Vietnam |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number Included Items | 1 |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Product Weight (lbs.) | 30 |
| Stool Back Type | Full Back |
| Stool Features | Armless, Nailhead Trim, Footrest |
| Customizable Features Chairs And Stools | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width: | 19.25" |
| Inside Seat Depth: | 16" |
| Inside Back Height: | 13.5" |