For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 31.5"h x 24"w x 24"d
Our Socrates stationary chair is a balance of modernism and fluid shape. The sloped captured back provides support and the seat is very plush. Appropriately scaled for a dining or game chair.Read More
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring Construction: Webbed seating
Standard Seat: High Resiliency 35
Standard Back: High Resiliency 30
Finish Options: Not Available
Nailhead Options: Yes
Nailhead application: Outside Back
Fabric Base Yardage: 4
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 29 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 24 |
| Depth (in.) | 24 |
| Height (in.) | 31.5 |
| Made In | USA |
| Collection | Socrates |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Customizable Features Chairs | Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered, Armless |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 20" |
| Inside Seat Depth | 20" |
| Inside Back Height | 12" |