For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 35"h x 102"w x 44"d
The Fairfield® customizable Stetson 102" Grande sofa offers spacious seating with refined style. Featuring plush cushions, clean lines, and timeless design, it’s perfect for large living areas. Customize fabric and finishes to create a statement piece tailored to your décor.Read More
Standard Seat: Blendown
Standard Back: Poly fiber
Seat Construction: Loose seat
Nailhead Application: Base
Back Construction: Loose pillow back
Spring Construction: Arched springs
Standard Pillows: (2) 20x20
Throw Pillows: (2) Knife edge kidney pillows
COM: 19.00 yards
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 44 |
| Width (in.) | 102 |
| Height (in.) | 35 |
| Material | Fabric, Wood |
| Made In The USA | Yes |
| Collection Code | 3203 |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery, Trim |
| Design Style | Traditional |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Product Weight (lbs.) | 107 |
| Made In | USA |
| Collection | Stetson |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Back Style | Pillow |
| Seating Capacity | 3 |
| Pillow Back Type | Loose |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included |
| Overall Sofa Width In | 102 |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 87" |
| Inside Seat Depth | 16" |
| Inside Back Height | 16" |