For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40.75"h x 29"w x 36.5"d
Experience the perfect blend of style and comfort with this manual swivel glider recliner. Designed with sleek track arms, this recliner offers a modern silhouette that enhances any living space. The smooth gliding motion combined with the 360-degree swivel function allows you to easily find your preferred position.Read More
Fabric Base Yardage: 7.5
Standard Seat: Repose
Seat Construction: Loose seat
Back Construction: Semi-attached back
Spring Construction: Coiled springs
Country of origin: USA
*Price may vary according to customized selections. Recliner only, all other products are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person. Contact the store for details and customization options.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 29 |
| Depth (in.) | 36.5 |
| Height (in.) | 40.75 |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 20.25 |
| Arm Height (in.) | 24.5 |
| Made In | USA |
| Made In The USA | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Seat Width ( in.) | 20.5 |
| Product Weight (lbs.) | 123 |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Handle |
| Chair Motion Features | Gliding Motion, Swivel Motion |
| Chair Features | Upholstered |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Back Height | 20.5" |
| Reclined Depth | 66" |
| TV Recline | 54.5" |
| Wall Clearance | 12" |