For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41.5"h x 75"w x 39.5"d
The Fairfield® Customizable Washable Slipcovers 75" Sofa features a sleek design with washable slipcovers for easy maintenance. Its customizable upholstery options allow you to adapt it to your decor, providing both comfort and style for a variety of living spaces.Read More
The Baldwin series is part of our Washable Slipcover Collection featuring a thin cut-a-way arm, high back detail and a flanged trim detail on the seat cushion and back pillow. Baldwin features a chair, swivel chair and sofa lengths.
Frame is upholstered in muslin and includes a slipcover
Slipcover only available in the Washable Slipcover Program Fabrics
Not available in COM or FOM
Materials: Maple Solids
Seat construction: Loose Seat
Back Construction: Loose Pillow Back
Spring Construction: Sinuous Seating
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 39.5 |
| Width (in.) | 75 |
| Height (in.) | 41.5 |
| Material | Fabric |
| Made In The USA | Yes |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Arm Height (in.) | 24.5 |
| Product Weight (lbs.) | 130 |
| Made In | USA |
| Collection | Washable Slipcovers |
| Back Style | Cushion |
| Seating Capacity | 3 |
| Pillow Back Type | Loose |
| Wood Finish Species | Maple |
| Series | Washable Slipcovers |
| Overall Sofa Width In | 75 |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 68" |
| Inside Seat Depth | 22" |
| Inside Back Height | 21.5" |
| Fabric Base Yardage | 28.25 |