For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36.5"h x 30.5"w x 36.5"d
The Fairfield® Customizable Washable Slipcovers Cape May Lounge Chair combines comfort with practicality. It features a lounge design with washable slipcovers for easy cleaning and customizable upholstery options to suit your style. This chair is ideal for creating a relaxed and stylish seating area.Read More
This slipcovered chair features a relaxed and versatile design, characterized by its removable slipcover. One of the distinctive feature of this chair is the flange seam detailing. The seam detail edges the slipcover, adding a tailored and slightly casual touch to the chair's appearance. Luxurious down-filled seating creates an inviting and comfortable seating option that is as stylish as it is comfortable. Available as a lounge chair, swivel chair, and a swivel glider.
Standard Seat: Blendown
Standard Back: Blendown
Seat construction: Loose Seat
Back Construction: Loose Pillow Back
Spring Construction: Sinuous Seating
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 30.5 |
| Depth (in.) | 36.5 |
| Height (in.) | 36.5 |
| Collection | Washable Slipcovers |
| Material | Fabric |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Seat Height (in.) | 19.75 |
| Arm Height (in.) | 25.5 |
| Made In | USA |
| Made In The USA | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Product Weight (lbs.) | 93 |
| Chair Features | Upholstered |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Inside Seat Width | 22.5" |
| Inside Seat Depth | 22" |
| Inside Back Height | 16.5" |
| Fabric Base Yardage | 15 |