For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40"h x 34"w x 40"d
The Ivanhoe Power Recliner with Battery combines luxurious comfort and modern convenience. Featuring high-quality leather upholstery, a durable battery-powered mechanism, and customizable options, it offers personalized relaxation. Its sleek design and exceptional craftsmanship make it an elegant addition to any living space, blending style with superior functionality.Read More
Upholstered seat and back
Includes nailhead trim
Power recliner with battery
Shop the entire collection to complete your living room design
*Price may vary according to customized selections. Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 34 |
| Depth (in.) | 40 |
| Height (in.) | 40 |
| Collection | Ivanhoe |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish | Variety of Finishes |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
| Recliner Mechanism | Power |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
| Customizable Features Upholstered Seating | Trim, Upholstery |
| Collection Code | 7008 |
Additional Dimensions | |
| Inside Dimensions | 20" W x 22" D |
| Recliner Fully Extension | 70" |
| Recliner Distance To Wall | 17" |