For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40"h x 30"w x 40.5"d
This Hancock & Moore Sabine Customizable Power Recliner offers exceptional comfort and luxury, featuring adjustable reclining positions and premium upholstery options. This sleek design combines modern elegance with classic craftsmanship, allowing personalized choices for the perfect addition to any living space.Read More
Shown in Tilton ruby with espresso finish
Includes nailhead trim
COM Requirement : 11 yards
COL Requirement : 198 square foot
Shop the entire collection to complete your living room design
*Price may vary according to customized selections. Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 30 |
| Depth (in.) | 40.5 |
| Height (in.) | 40 |
| Collection | Sabine |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish | Variety of Finishes |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
| Recliner Mechanism | Power |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
| Customizable Features Upholstered Seating | Finish, Trim, Upholstery |
| Collection Code | 7184 |
Additional Dimensions | |
| Inside Depth | 22" |
| Inside Depth | 20" |
| Recliner Fully Extension | 68" |
| Recliner Distance To Wall | 17.5" |