For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34"h x 37"w x 39"d
Introducing the perfect swivel chair for any home. The stylish design looks great in any room and allows for swivel mobility. The comfortable seat features cushioning for superior sitting comfort, while the frame provides strength and durability.Read More
Shown in: Fenwick Mist
Swivel motion
Available in a variety of fabric and nailhead trim
Every Jessica Charles chair has a unique story. Our love for all things fashionable and our commitment to creating comfortable homes extends throughout every step of design and production. Our North Carolina craftsmen hand-make every piece, utilizing time-tested, artisan construction techniques, from eight-way hand tied coils to hand-cut-and-sewn patterns. Our cushions are custom fitted and our skirts are precisely cut, lined and mitered for a perfect drape every time.
*Price may vary according to customized selections. Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 37 |
| Depth (in.) | 39 |
| Height (in.) | 34 |
| Collection | Charis |
| Material | Variety of Materials Available |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Arm Height (in.) | 26.5 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Chair Motion Features | Swivel Motion |
| Chair Features | Upholstered |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Additional Information | |
| Arm Height | 26.5" |
| Inside Width | 22.5" |
| Inside Depth | 21" |
| COM Requirement | 8.75 yards |
| COL Requirement | 157.5 square feet |