For screen reader problems with this website, please call225-819-92022 2 5 8 1 9 9 2 0 2Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36"h x 22"w x 24.5"d
The Fairfield® Customizable Gavin Side Chair offers a versatile design that can be tailored to your preferences. This chair features a stylish and functional design, making it a refined choice for various settings. Customize the upholstery and finish to suit your decor and add a touch of elegance to any room.Read More
Finish options: Standard upholstery finishes and Fairshield+ finishes
Nailhead options: Yes
Nailhead application: Outside Back
Available in leather: Yes
Leather base square feet: 51
Standard seat: High Resiliency 40
Standard back: High Resiliency 30
Seat construction: Tight seat
Back construction: Tight back
Spring construction: Flat Springs
*Price may vary according to customized selections. Side chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 23 |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 22 |
| Depth (in.) | 24.5 |
| Height (in.) | 36 |
| Made In | USA |
| Collection | Gavin |
| Made In The USA | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Wood Finish Species | Beech |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Seat Height (in.) | 18 |
| Customizable Features Chairs | Finish, Trim, Upholstery |
| Dining Chair Type | Side Chair |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
Additional Dimensions | |
| Inside Seat Width | 20" |
| Inside Seat Depth | 19.5" |
| Inside Back Height | 18" |